Connecting Consciousness

Co możemy zrobić dla Afryki … ???

Chcesz wiedzieć, dlaczego w krajach afrykańskich dochodzi do tak wielu zamachów stanu? Dokładnie 67 zamachów stanu w ciągu ostatnich 50 lat w 26 krajach. 16 z tych krajów nadal utrzymuje francuskie wpływy.

Oto dlaczego…

W 14 krajach afrykańskich, które wcześniej były koloniami francuskimi, istnieje “podatek kolonialny”, co skutkuje znacznymi rocznymi płatnościami na rzecz Francji, wynoszącymi około 500 miliardów dolarów.

Kraje te znajdowały się pod francuskim uciskiem do 1958 roku, po czym uzyskały niepodległość. Jednak narody takie jak Benin, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea, Mali, Niger, Senegal, Togo, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska, Czad, Kongo, Gwinea Równikowa i Gabon są nadal obciążone płaceniem podatków kolonialnych.

Te 14 krajów ma łączną populację 174 milionów i nominalny całkowity PKB w wysokości 196 miliardów dolarów, przy PKB PPP wynoszącym 411 miliardów dolarów.

Formalnie Francja wstrzymała swoją politykę kolonizacyjną, ale jej kolonizacja gospodarcza tych afrykańskich państw nadal trwa. Część budżetu kolonii nadal wpływa do francuskiego banku centralnego pod różnymi nazwami i kategoriami.

Proces ten pozwala Francji na przejęcie około 85 procent rocznego dochodu byłych kolonii. W rezultacie kraje afrykańskie borykają się z trudnościami finansowymi i są zmuszone pożyczać swoje własne pieniądze od francuskiego banku centralnego jako długi.

Aby odzyskać swoje fundusze, kraje afrykańskie mogą ubiegać się o nie więcej niż 20 procent przekazanej kwoty. Jeśli ubiegają się o większą sumę, były kolonizator ma prawo ją zawetować. Francja argumentuje, że jedynie spłaca pieniądze, które wydała na budynki i infrastrukturę zbudowaną ponad sto lat temu.

Odmowa zapłacenia podatku kolonialnego przez afrykańskiego władcę często prowadzi do zamachu stanu podżeganego przez Francję.

Ostatni pucz w Nigerii jest inny, pucz obalił przyjaznego Francji prezydenta…

Afrykanie mają dość!

Inne źródła: https://theconversation.com/macron-in-africa-a-cynical-twist-to-repair-the-colonial-past-while-keeping-a-tight-grip-189175

EN / DE